طراحی، اجرا و نصب آسانسور و پله برقی

انواع موتور آسانسور

انواع موتور آسانسور + عکس + قیمت

آسانسور, اخبار و مقالات, انواع آسانسور 1399/05/14

مهمترین  قطعه و البته قلب هر آسانسور موتور آسانسور می باشد و در واقع یکی از مهمترین فاکتور های آسانسور می باشد. در هر آسانسور وجود انواع موتور آسانسور  را می توان مشاهده کرد. در ادامه این مطلب از سانا صعود ایرانیان با انواع موتور آسانسور آشنا خواهید شد. همراه ما باشید.

انواع موتور آسانسور و مقایسه آنها

در هنگام انتخاب بهترین نوع آسانسور، باید ویژگی های زیادی را در نظر بگیریم. آسانسور جزئی اساسی در زندگی روزمره ما است که نباید اهمیت انتخاب یکی از بین انواع مختلف را نادیده بگیریم. یکی از این جزو های مهم  آسانسور موتور است. موتور آسانسور عنصری است که وظیفه تولید انرژی لازم برای راه اندازی آسانسور و متوقف کردن آن را بر عهده دارد. موتور در عملکرد آسانسور در آینده و میزان بودجه اختصاصی برای خرید آن بسیار تاثیر گذار است . هدف ما از تهییه این مطلب آشنا کردن شما با انواع موتورهای آسانسور می باشد.

انواع موتور آسانسور

انواع موتور آسانسور

موتور گیربکس آسانسور

گیربکس نوعی  موتور بزرگ است که دارای کاهنده و چرخ دنده است. موتور گیربکس در آسانسورهایی قرار می گیرد که موتورخانه دارند تا به درستی ذخیره شوند. امروزه معمول ترین کار استفاده از موتور گیربکس با اینورتر فرکانس است. این بهترین نوع موتور برای تعمیر کردن در آسانسورهایی است که دارای موتورخانه هستند.

انواع موتور گیربکس آسانسور

موتور تک سرعته گیربکسی
موتور دو سرعته گیربکسی

موتور تک سرعته گیربکسی

این نوع موتور، نیروی خود را از طریق گیربکس به آسانسور منتقل می کند و فقط یک سرعت حرکت برای موتور آن تعریف شده، به همین دلیل زمانی که کابین آسانسور به نزدیکی طبقه مورد نظر رسید، از طریق ترمز موتور، حرکت کابین کند شده و در نهایت کابین در تراز طبقه متوقف می شود.

موتور دو سرعته گیربکسی

این نوع موتور آسانسور دو سیم پیچ و دو سرعت برای حرکت دارد. هنگام شروع حرکت، دور تند استفاده می شود و حدود ۳۰ سانتی متر قبل از رسیدن به طبقه مورد نظر، دور کند درگیر می شود و در محل تراز طبقه توقف کامل انجام می شود.

به منظور کاهش ضربات ناشی از شتاب اولیه و یا توقف، چرخ فلزی بزرگ و سنگینی به نام فلایویل (یا چرخ طیار) به موتور متصل است که تکانه های موتور را جذب کرده و کمی حرکت را در این نوع سیستم نرم تر می کند.

معایب سیستم دو سرعته

در این مدل از آسانسور مسافرین استارت و استپهای ناگهانی را در کابین تجربه می کنند و این تکان ها به تدریج از عمر قطعات آسانسور می کاهد. هرچند که وجود فلایویل کمی از شدت این ضربات کم می کند، اما باز هم این ضربات وجود دارند.

استارتهای ناگهانی موتور جریان برق زیادی را مصرف می کند به همین دلیل هزینه برق این سیستم ها کمی بیشتر است.

 

مرتبط بخوانید : قیمت آسانسور خانگی

 

انواع موتور آسانسور

انواع موتور آسانسور

موتور گیرلس آسانسور

یکی دیگر از انواع موتورهای آسانسور موتور گیر لس می باشد، موتور گیرلس فناوری جدید است که به دلیل استفاده از آهنرباهای دائمی برای عملکرد آن است یک نوع جدید و به روز محسوب می شود. این نوع موتور فاقد کاهنده است، که نتیجه آن یک ماشین جمع و جور است که فضای زیادی را اشغال نمی کند، و این علاوه بر این، بسیار قدرتمند است.

آنها به طور مستقیم در چاه آسانسور نصب می شوند، که در نتیجه  نقاط اصطکاک و سر و صدای مکانیزم را کاهش می دهند. همچنین موتور گیرلس به شما امکان می دهد تا در مصرف برق تا ۴۰٪ صرفه جویی کنید.

موتورهای گیرلس از گیربکس جدیدتر هستند، بنابراین، هدف ایجاد این نوع موتورها بهبود عملکرد موتور است. با این حال، موتور گیرلس قادر به پوشش برخی از ویژگی های موتورهای گیربکس نیستند، برای تلاش برای بهبود سایر جنبه های موتورهای گیربکس، لازم است تا به همه نقاط قوت و ضعف هر نوع نگاهی بیندازیم.

از دیگر ویژگی های این نوع از آسانسور :

_ استفاده از این موتور باعث کاهش لرزش کابین آسانسور و حرکت نرم آن در طول مسیر حرکت می شود.

_ این موتور به نسبت موتور گیربکسی از انرژی کمتری مصرف می کند.

_ استفاده از موتور گیرلس در ساختمان های پر ترافیک و اداری بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.

_ به لحاظ نبود گیربکس در این موتور حجم آن کوچکتر از موتور های گیربکسی است که امکان نصب سریع و آسان را فراهم می کند.

_ با در نظر گرفتن تمام این ویژگی ها قیمت موتور گیرلس تقریبا دو برابر موتور های گیربکسی است.

مقایسه موتورهای گیربکس و گیرلس آسانسور

انواع موتور های آسانسور شامل: موتور گیربکسی و موتور گیرلس می باشد. این دو نوع، بسیار باهم متفاوت هستند. تفاوت اصلی این دو، وجود کاهنده در اطراف موتور آسانسور است، اما این دو نوع موتور تفاوت های دیگری نیز با هم دارند.

 

بنابراین اگر ساختمانی که می خواهید آسانسور را نصب کنید دارای طبقه های زیادی است، بهتر است از موتور گیرلس استفاده کنید. در مقابل، اگر ساختمان  طبقات کمتری دارد، سرمایه گذاری روی یک موتور گیرلس سودی ندارد، بنابراین، موتور های گیربکس در ساختمان های با تعداد طبقات و ترافیک کمتر بهترین گزینه هستند.

انواع موتور آسانسور

نکات مهم جهت خرید موتور آسانسور

قدرت این دو نوع موتور متفاوت است. بنابراین، یکی از اولین عواملی که باید در نظر بگیرید ارتفاع ساختمانی است که می خواهید در آنجا آسانسور نصب کنید. هرچه موتور آسانسور قدرت بیشتری داشته باشد، مسافت بیشتری را نیز در مدت زمان کمتری قادر به جا به جایی هستند. در این حالت موتور های گیرلس انتخاب بهتری هستند. این نوع موتورها توانایی شگفت انگیزی در سفر ۶۰۰ متر در دقیقه را دارند، در حالی که محدودیت سرعت موتورهای گیربکس در همان زمان بیش از ۱۵۰متر نیست.

 

           تعداد طبقاتی را که آسانسور باید در آنها جا به جا شود، در نظر بگیرید!

تفاوت موتور آسانسور گیرلس و گیربکس

  1. موتور آسانسور گیرلس به دلیل نداشتن گیربکس دارای حجم و ابعاد کوچکتری نسبت به موتور اسانسور گیربکس دار می باشد.
  2. میتوان گفت موتور گیرلس بازدهی ۹۰ درصد و موتور گیربکس بازدهی ۵۰ درصد دارد.
  3. به دلیل وجود گیربکس موتور اسانسور گیربکس برخلاف گیرلس نیاز به روغن کاری دارد!
  4. به دلیل نوع و شکل ساخت موتور گیرلس این موتور داغ نمیکند و به توقف برای خنک شدن نیاز ندارد اما موتور گیربکس به خنک شدن نیاز دارد .
  5. موتور آسانسور گیرلس دارای دور موتور حدود ۱۵۰ دور بر دقیقه و موتور گیرلس دارای دور موتور ۱۵۰۰ دور بر دقیقه می باشد و همین امر باعث می شود که صدای تولید شده و همچنین مقدار برق مصرفی توسط موتور گیربکس بسیار بیشتر باشد.
انواع موتور آسانسور

انواع موتور آسانسور

 

برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت آسانسور با سانا صعود ایرانیان در تماس باشید. برای ارتباط مستقیم با پشتیبانی : ۰۹۱۲۶۸۷۵۵۱۹

 

برچسب‌ها
دلیل نصب آینه آسانسور
دلیل نصب آینه آسانسور
آسانسور, اخبار و مقالات, انواع آسانسور
30 تیر 99
نویسنده:
بیشتر بخوانید
قطعات آسانسور
قطعات آسانسور : عکس + همه ی جزئیات
اخبار و مقالات
21 آبان 99
نویسنده:
بیشتر بخوانید
قیمت آسانسور خانگی
قیمت آسانسور خانگی + عکس
آسانسور, اخبار و مقالات, انواع آسانسور
3 مرداد 99
نویسنده:
بیشتر بخوانید
فرستادن دیدگاه

دیگران را با نوشتن نظرات خود، برای انتخاب این محصول راهنمایی کنید.

لطفا پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

فارسی بنویسید و از کیبورد فارسی استفاده کنید. بهتر است از فضای خالی بیش‌از‌حدِ معمول، شکلک یا ایموجی استفاده نکنید و از کشیدن حروف یا کلمات با صفحه‌کلید بپرهیزید.

نظرات خود را براساس تجربه و استفاده‌ی عملی و با دقت به نکات فنی ارسال کنید؛ بدون تعصب به محصول خاص، مزایا و معایب را بازگو کنید و بهتر است از ارسال نظرات چندکلمه‌‌ای خودداری کنید.

بهتر است در نظرات خود از تمرکز روی عناصر متغیر مثل قیمت پرهیز کنید.

شروع چت